en-UScs-CZde-DEru-RU

Kontakt

BOHEMIA PORCELÁN
MORITZ ZDEKAUER 1810 s.r.o. 

Závodu míru 891, 360 17 Karlovy Vary

IČ: 291 10 475

tel.:  +420 353 412 111
        +420 353 449 445
fax.: +420 353 412 453

Historie továrny na výrobu porcelánu

Historie továrny na výrobu porcelánu ve Staré Roli

společnosti BOHEMIA PORCELÁN MORITZ ZDEKAUER 1810 s.r.o. 

 

Továrna ve Staré Roli u Karlových Varů byla založena v říjnu roku 1810, kdy tehdejší majitel porcelánky v Dalovicích Benedikt Haßlacher koupil pozemky na levém břehu Rolavy a na nich postavil mlýn na masu, dvě budovy a jednu kulatou pec. V této své manufaktuře zavedl výrobu kameniny.

V roce 1824 získal továrnu pražský obchodník Augustin Nowotný, který ji přemístil na pravý břeh Rolavy, výrobu rozšířil tak, že brzy zaměstnával 100 zaměstnanců a výrobky prodával prostřednictvím skladů v Praze, Vídni a Pešti.

 

Nowotný dovedl včas odhadnout, že prosperita podniku nespočívá v kamenině a proto v roce 1836 začala starorolská továrna s výrobou porcelánu.

Svůj dnešní význam a rozsah získala porcelánka zásluhou Emanuela Nowotného, který továrnu dále rozšiřoval. V roce 1870 továrna zaměstnávala 800 zaměstnanců.

V 80. letech 19. století se stala porcelánka obětí krize a v roce 1884 ji v aukci zakoupil bankovní dům Moritze Zdekauera z Prahy. Tomu se podařilo obnovit exportní schopnosti porcelánky a zboží se začalo dodávat do Severní a Jižní Ameriky, na holandský trh a do holandských kolonií.

V roce 1909 převzal továrnu německý porcelánový koncern C. M. Hutschenreuter. Německý koncern moudře využil toho, že výrobní značka s iniciálami „MZ“ již byla na trhu dobře známá a zavedená a tak i v následujících letech byla tato kontinuita zachována. Tato značka, orlice s korunkou a iniciálami MZ, je využívána dodnes.

 

Po skončení druhé světové války, v říjnu roku 1945 byla porcelánka znárodněna. Poté prošla několika reorganizacemi, až byla v roce 1958 začleněna do národního podniku Karlovarský porcelán.

V listopadu roku 1992 došlo k privatizaci továrny akciovou společností Starorolský porcelán Moritz Zdekauer, a. s., která se pod značkou orlice s korunkou a iniciálami MZ nadále věnovala výrobě porcelánu. Vlivem důsledků celosvětové krizové vlny byla společnost nucena svou činnost počátkem

roku 2013 ukončit.

Od června roku 2013 pokračovala v porcelánové tradici společnost Bohemia porcelán Moritz Zdekauer 1810 s.r.o., která odkupem majetku  a ochranných známek od společnosti  Starorolský porcelán Moritz Zdekauer, a.s. plynule na výrobu porcelánu navázala.

Pro uspokojení zákazníků ze zemí celého světa zahrnuje v současné době výrobní program společnosti několik  kompletních porcelánových tvarů pro využití v hotelových a restauračních provozech, několik tvarů užitkového porcelánu pro domácnost a pro zákazníky se zájmem o exkluzivní tvary porcelánu má společnost k dispozici  několik  tvarů porcelánu ozdobného.

 

Každý z tvarů lze ozdobit bohatou škálou zajímavých dekorů, od jednoduchých barevných dekorů až po honosné dekory, obsahující platinu a zlato. K plnému uspokojení zákazníků přispívá  společnost pravidelným doplňováním porcelánových tvarů o nové výrobky v široké škále zajímavých dekorů.

Tradiční značka orlice s korunkou, rozepjatými křídly a iniciálami " MZ " je na porcelánu vyráběném ve Staré Roli využívána dodnes.